Septembrie 02, 2014, 09:41:33 am

Autor Subiect: Nodurile lunare.  (Citit de 5284 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adrian stoica

• Vizitator
Nodurile lunare.
« : August 25, 2012, 06:19:30 pm »
Buna !  am rugamintea sa  ma  scoateti  din impas . Este  a 4  a oara  , cand  la  Pasul  Fortunei, Urania  spune  ca   N  lunare  pe  axa   sagetator  gemeni  vor  revenii  abia  peste  50  de  ani . Nu  este  o  gresala  ,  chiar  a  si  comentat  putin .  .. Multumesc .

Offline Tzadde

• Global Moderator
  • Mesaje postate: 993
  • Aprecieri: 96
  • Mai bine spre stele decat spre acoperis.
    • StarLore.ro
  • Ascendent in: Gemeni
  • Luna in : Berbec
  • Soare in : Sagetator
Re: Nodurile lunare.
« Răspuns #1 : August 26, 2012, 06:35:25 pm »
Nu stiu la ce s-a referit cand a zis acest lucru. Personal, m-am apucat sa verific cu softul meu. In mai 2020, Nodul Nord intra in Gemeni si iese de-acolo in ianuarie 2022. In septembrie 2029, Nodul Nord intra in Sagetator si iese de-acolo in martie 2031. Cand a zis "peste 50 de ani", trebuie sa se refere la o perioada pana la anul 2062, cand Nodurile nu intra in axa Gemeni-Sagetator, or tocmai s-a dovedit contrariul... Care e comentariul pe care l-a facut?
Words have no power to impress the mind without the exquisite horror of their reality.
- Edgar Allan Poe -

adrian stoica

• Vizitator
« Răspuns #2 : August 27, 2012, 12:43:12 pm »
Multumesc pt  raspuns Acum 2  ani cand NN era in capricorn,  a  facut aceeasi afirmatie  referitor  la  URMATORUL  TRANZIT PESTE  ACELEASI  PUNCTE .  Deci  Urmatorul  .. pes50  de ani . ANUL  acesta , asa cum am zis,  este a  4  oara  cand  sustine  ca  :  sagetatorii   nu se vor  mai  intalnii   cu  N N  pe  segm  lor  decat  peste  50  de ani . In aprilie, a  facut aceeasi  remarca , tot  pe acest segm . . Cred ca este  mai  usor  sa   vezi  pe  inregistrari  b1 tv.    la  pasul  fortunei  de  sambata 25  aug .   Multumesc  inca o data .

Offline Tzadde

• Global Moderator
    • StarLore.ro
« Răspuns #3 : August 28, 2012, 01:14:29 pm »
Nu cred ca s-a referit la Nodurile Lunare cand a zis ca se va intampla peste 50 de ani... Mai degraba cred ca e vorba de anumite aspecte care nu se repeta decat atunci.
Words have no power to impress the mind without the exquisite horror of their reality.
- Edgar Allan Poe -

Offline Lara

• Mesaje postate: 166
  • Aprecieri: 10
  • Ascendent in: Varsator
  • Luna in : Varsator
  • Soare in : Taur
« Răspuns #4 : August 28, 2012, 02:32:13 pm »
 :) HOROSCOP URANIA, săptămâna 26 august - 1 septembrie

Săptămâna cuprinsă între 26 august şi 1 septembrie seara ne aduce două evenimente.

SĂGETĂTOR
Îi pregăteam sufleteşte pe Scorpioni pentru un moment care se va petrece în dimineaţa zilei de 2 septembrie. Acum sunt datoare să îi pregătesc sufleşte şi pe Săgetători pentru acelaşi moment astrologic care se va petrece, fireşte, pe 2 septembrie. De foarte mult timp au sensul vieţii în zodia Săgetătorului, adică chiar în semnul lor natal, ceea ce înseamnă că nativii, indiferent de vârstă, aparţinători ai acestei zodii, au fost puşi la încercare de destin. Această combinaţie se întâlneşte pe Săgetător odată la 50 de ani, mai precis axa nodurilor lunare schimbă semnul zodiacal, făcând un tur complet al zodiacului în 50 de ani. Aşadar, este un moment special.

Unii s-au bucurat de acest context pentru că i-a ajutat şi le-a dezvăluit rostul lor în viaţă fiind mai tineri. Alţii vor spune "degeaba am beneficiat de această limpezire, de această iluminare sau de această clarificare pentru că la data când mi-a venit acest ajutor astral nu mai eram în forţă, mă îndreptam spre pensie, eram prea în vârstă". Totuşi, chiar şi aşa, şi pentru aceste segmente de vârstă mai înaintată sensul vieţii operează acele modificări esenţiale unde este nevoie. Fireşte, e un aspect karmic. Vom vorbi săptămâna viitoare mult despre această schimbare, ne priveşte pe toţi, toţi avem nişte locuri karmice şi această axă a nodului nord şi al nodului sud al Lunii se va schimba dinspre Gemeni şi Săgetător spre Taur şi Scorpion, ceea ce înseamnă că începând cu dimineaţa zilei de 2 septembrie Săgetătorii vor fi lăsaţi în pace de acest destin timp de 50 de ani.

Probabil că cei tineri se vor mai confrunta cu această postură când nu vor mai fi tineri, când vor fi trecut timp de 50 de ani de acum încolo prin multe încercări şi vor fi acumulat multe pilde de viaţă, poate atât de multe încât venirea acestui sens al vieţii din nou pe harta lor, pe harta cerului, să nu mai însemne decât tuşa finală, acordul final pentru o operă, adică viaţa lor desăvârşită. Dar să luăm şi cealaltă parte, şi anume încercările la care au fost supuşi de un an încoace şi care acum se isprăvesc. Sunt uşuraţi, sunt despovăraţi şi multe lucruri prin care au trecut, că le-au plăcut sau nu le-au plăcut aceste lucruri, că le-au convenit sau nu, că i-au dus departe sau i-au ţinut pe loc, se vor izbăvi, se vor risipi.

HOROSCOP URANIA, săptămâna 26 august - 1 septembrie - Horoscop Urania > EVZ.ro http://www.evz.ro

Offline Sanzyana

• Mesaje postate: 47
  • Aprecieri: 2
« Răspuns #5 : August 28, 2012, 03:41:33 pm »
BUna ziua. Daca NN este in scorpion la 29*23'13", in casa VIII, ce inseamna? Am citit cate ceva pe internet, si mi se potrivesc la fel de bine si cel din sagetator dar si cel din scorpion. Deci nu stiu exact carei zodii apartine.  :sign0085: Ce puteti sa-mi spuneti?  :thankyou::

Offline Tzadde

• Global Moderator
    • StarLore.ro
« Răspuns #6 : August 28, 2012, 06:35:41 pm »
Lara, multumesc pentru citat. E cam dezamagitor sa aflu ca Urania se poate insela atat de mult...

Sanzyana, nu tot ce zboara se mananca. Mai ales pe Internet. :) Eu nu m-as baza prea mult pe ce scriu unii despre Nodurile Lunare, decat daca se bazeaza pe carti de astrologie traditionala. Ori, daca s-a adus vorba de karma in articole, ele isi pierd rapid credibilitatea pe care as putea-o avea fata de ele.
- Edgar Allan Poe -

Offline Sanzyana

« Răspuns #7 : August 28, 2012, 09:09:24 pm »
Tzadde, incep sa ma prind si eu de tzepele de pe internet. Era si timpul sa-mi dau odata seama de asta, dar nu e niciodata prea tarziu. Acum ce voi face, este ca voi sufla si in apa rece. Asta in linii mari vorbind, despre internet si orice include el.
Despre nodurile lunare as vrea sa ma documentez, asta ca sa stiu si eu unde se afla al meu. Poate poti sa imi dai un link sau nu stiu, ceva valid de citit  ::;praying:thankyou::

In harta mea cert e ca axa nodurilor este pe casele 2 si 8, dar nu sunt sigur de zodii, si la ele nu casa ci zodia conteaza,nu?

adrian stoica

• Vizitator
« Răspuns #8 : August 28, 2012, 09:49:56 pm »
I-mi pare  rau Tzade  ca nu crezi  ceea  ce  am  spus . Poate  nu crezi  nici ceea ce  Lara  a postat . Dezamagitor  pentru  noi ,cei  care  totusi  , ne  castigam  cu  greu  credibilitatea. Chiar  daca  suntem  profesionisti in  domeniu . Si  nu  din acei  facuti  la cursuri  pe  genunchi. Oricum  , multumesc .

adrian stoica

• Vizitator
« Răspuns #9 : August 28, 2012, 10:10:17 pm »
Sanziana. Tu glumesti  desigur.  Cum vine  asta?  Esti  sigura de casele pe  care cad NL,  dar  nu si de  zodii ? Cred  ca  ai  vrut sa  spui  invers..... Iar  de tzepele d.p.  net.....TZADE are  dreptate. Fiecare  poate  posta  orice. .............Invatacelul  care  nu are  cum proba veridicitatea informatiei,este  pus  in situatii  pe  care  deja  le  cunosti . Cunosc astrologi  care  in cursurile  lor, cele  pe  care  chiar ei  le  predau, intr-un fel  sau altul, introduc in mod  voit  eroari .Repet  .. in  mod voit !...  Poate  tu  ma  vei  crede  .

Offline Sanzyana

« Răspuns #10 : August 28, 2012, 10:43:48 pm »
Ahhhh, casa II tine din berbec pana in taur... credeam ca era mai lunga, ca se termina in gemeni. Aici am glumit din neatentie  :">  Care va sa zica, NS e in casa III taur. NN  in casa VIII in scorp, casa care tine din scorpion pana in sagit. Acuma ramane sa ma documentez despre NN dintr-o sursa valida si sa vad care mi se potriveste mai mult, scorpionul sau sagetatorul  :thankyou::

Offline verronica

• Mesaje postate: 71
  • Aprecieri: 7
« Răspuns #11 : August 29, 2012, 02:31:22 pm »
Casa 3 e opusa casei 9. Daca ai NS in 3 NN nu poate fi in 8 ci in 9.
Si totul e bine!

Offline Sanzyana

« Răspuns #12 : August 29, 2012, 04:13:23 pm »
Ba nu. La mine în hartă aşa s-au aşezat zodiile. NN vine la mijlocul casei 8 şi NS la mijlocul casei 2.

Offline Tzadde

• Global Moderator
    • StarLore.ro
« Răspuns #13 : August 29, 2012, 04:39:21 pm »
I-mi pare  rau Tzade  ca nu crezi  ceea  ce  am  spus . Poate  nu crezi  nici ceea ce  Lara  a postat . Dezamagitor  pentru  noi ,cei  care  totusi  , ne  castigam  cu  greu  credibilitatea. Chiar  daca  suntem  profesionisti in  domeniu . Si  nu  din acei  facuti  la cursuri  pe  genunchi. Oricum  , multumesc .

Nu m-ai inteles. La inceput credeam ca e doar o neintelegere. Apoi am vazut ca nu era asa, dupa ce am citit ce a redat Lara. Atunci am tras concluzia ca Urania este cea care se inseala, nu am zis nicaieri altceva.

Apropo, un pic off-topic. Fiti atenti la noaptea dintre 1 si 2 septembrie (si la ziua de 1 septembrie), o sa fie neintelegeri ca la Mercur retrograd. Din fericire, nu o sa dureze prea mult.

Sanzyana, Nodurile Lunii nu inseamna nimic fara planete. Deci asa cum sunt ele, fara conjunctii, nu inseamna mai nimic (deci nu conteaza nici aspectele gen careuri, trigoane sau sextile). Doar te uiti la pozitia in Case: in cazul tau, NN in Casa 8 arata beneficii financiare din partea altora, iar NS in Casa 2 pierderi si datorii... iar asta e numai o interpretare teoretica, nu cred ca e si valida.
- Edgar Allan Poe -

Offline Sanzyana

« Răspuns #14 : August 29, 2012, 05:03:03 pm »
Multumesc Tzadde. Într adevăr nodurile sunt fără conjunctii cu alte planete, însă fac nişte trigoane şi sextile. Atunci las fixatia asta, că luate singurele pe hartă natală nu spun ceva important.
Da Veronica, am spus amândouă acelaşi lucru. Ahh graba asta a mea. . .

Comentarii la acest topic